Jak samodzielnie zamontować wykładzinę dywanową?

Wykładziny dywanowe coraz częściej znajdują uznanie w oczach klientów, jako praktyczne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie, które nadaje naszym wnętrzom estetycznego i przytulnego wyglądu. Nie są to ich jedyne zalety. Dzięki zastosowaniu w procesie produkcji np.: włókien poliamidowych wykładziny nie będą…

Wykładziny dywanowe coraz częściej znajdują uznanie w oczach klientów, jako praktyczne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie, które nadaje naszym wnętrzom estetycznego i przytulnego wyglądu. Nie są to ich jedyne zalety. Dzięki zastosowaniu w procesie produkcji np.: włókien poliamidowych wykładziny nie będą się elektryzować i przyciągać kurzu, dzięki temu łatwiej utrzymamy je w czystości. Aby zamontować wykładzinę dywanową nie musimy angażować w tym celu fachowca i możemy to zrobić we własnym zakresie. Jak więc się do tego zabrać?

Montwykładziny – jaką metodę wybrać?

Wbrew pozorom nie potrzebujemy do tego szczególnych umiejętności i w większości przypadków jesteśmy w stanie sami sobie z tym poradzić. Powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią taśmę dwustronną lub klej do wykładzin. Wybór metody klejenia będzie uzależniony od rodzaju wykładziny, a także od powierzchni pomieszczenia, gdzie nasza wykładzina będzie zamontowana. Najlepiej jeśli w momencie zakupu wykładziny poprosimy sprzedawcę o dedykowane do niej wskazówki montażowe oraz o polecenie nam przydatnych akcesoriów montażowych. Przede wszystkim musimy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Powierzchnia powinna być równa i czysta, a w przypadku wylewki betonowej warto ją zagruntować, aby wyeliminować jej pylenie.

Ile wykładziny kupić, aby jej nie brakło?

Zanim zabierzemy się do montażu wykładziny musimy dokładnie zmierzyć pomieszczenie. Szczególną uwagę należy zwrócić na wszelkie wnęki drzwiowe, balkonowe i wycięcia wokół mebli. Mając wymiary pomieszczenia, czyli jego długość i szerokość, warto uwzględnić zapasy na ewentualne docinanie wykładziny i fakt, że ściany pomieszczenia niekoniecznie są równe. Warto dołożyć do zmierzonych wymiarów po około 10-15 cm. Starajmy się unikać łączeń wykładziny i jeśli to możliwe kupujmy wykładzinę w jednym kawałku.

Montaż wykładziny za pomocą taśmy dwustronnej

Jest to najtańszy i najprostszy sposób montażu, który idealnie sprawdzi się w przypadku niedużych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Montując wykładziny na taśmie dwustronnej naklejamy taśmę w równych odstępach co około 50 cm przez całą długość pomieszczenia i dodatkowo po obwodzie pomieszczenia przy ścianach. Następnie rozwijamy wykładzinę zaczynając od jednego z boków pomieszczenia. W miarę rozwijania wykładziny stopniowo ściągamy papier zabezpieczający wierzchnią warstwę taśmy dwustronnej. Rozwijając wykładzinę pamiętajmy też o dociśnięciu jej w miejscach kontaktu z taśmą, tak aby mocno związała się z podłożem.

Montaż wykładziny przy użyciu kleju do wykładzin

Ten sposób jest bardziej czasochłonny, ale też bardziej trwały. Wymaga zastosowania ząbkowanej packi tzw. „rakli” służącej do równomiernego rozprowadzenia kleju na całej powierzchni. Sam proces montażu jest identyczny jak w przypadku montażu na taśmie dwustronnej, z tą różnicą, że całą powierzchnię należy pokryć delikatną warstwą kleju. Następnie rozwijając wykładzinę, pamiętajmy o równomiernym dociśnięciu jej do podłoża oraz o wygładzeniu na całej powierzchni, aby uwolnić zgromadzone powietrze. Warto też stosować do klejenia kleje dyspersyjne, czyli na bazie wody, ponieważ nie posiadają one nieprzyjemnego zapachu.

Witek Blog