Czym czyścić poszczególne rodzaje wykładzin?
20.10.2014 Wykładziny
Regularne czyszczenie wykładziny wydłuża okres jej użytkowania, pozwala zachować wszystkie właściwości, sprawia, że wygląda jak nowa przez długie lata. Z drugiej jednak strony, jeśli do zabiegów piorących użyjemy nieodpowiednich środków możemy zdziałać więcej złego niż dobrego.
Czym czyścić wykładziny, by jak najdłużej zdobiły nasze mieszkanie?
Jeśli chcemy, by wykładziny w naszym domu jak najdłużej wyglądały jak nowe, musimy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie: trzeba je regularnie czyścić. W przypadku wykładzin z runem wełnianym i syntetycznym do obowiązkowych i systematycznych zabiegów należy odkurzanie i trzepanie. W przypadku wykładziny z PCV jest to zamiatanie i mycie mopem.
Wykładziny wełniane
Jeśli wykładzina z wełny jest już przybrudzona, konieczne stają się kompleksowe zabiegi czyszczące. Co można zrobić? Dobrym sposobem jest posypanie wykładziny sodą oczyszczoną, pozostawienie jej na 15 minut i zebranie przy pomocy odkurzacza. W przypadku prania trzeba pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze, czyszczenie musi być wykonywane delikatnie, by wełniane włókna nie zostały uszkodzone. Po drugie, wełna nie lubi wilgoci, a zatem musimy ją ograniczać do minimum.
Wełnianą wykładzinę najlepiej będzie wyczyścić metodą szamponowania przy użyciu szamponów neutralnych. Zabieg wykonujemy po uprzednim odkurzeniu powierzchni. Nie stosujemy dużej ilości wody i dbamy o to, by nie przemoczyć wykładziny. Suszymy ją naturalnie, w temperaturze pokojowej. Sprawa ostatnia, ale nie mniej ważna: patrzymy na uwagi od producenta, zarówno metkę wykładziny, na której znajdziemy wytyczne co do dopuszczalnych sposobów czyszczenia, jak i na opakowanie stosowanego środku czyszczącego (warto sprawdzić czy na pewno został wyprodukowany z myślą o wykładzinach wełnianych!) Pamiętajmy również, aby nie chodzić po wykładzinie aż do jej całkowitego wyschnięcia. Wilgotne runo bardzo łatwo ulega bowiem deformacji. Najlepiej jednak jeśli czyszczenie wykładziny powierzymy profesjonalnej firmie, która dysponuje ekstraktorem czyli maszyną natryskowo-ssącą. Odpowiednio dobrane środki piorące i czyszczenie podciśnieniowe dają zupełnie inny efekt niż pranie w warunkach domowych.
Wykładziny syntetyczne (poliamid)
W przypadku wykładzin syntetycznych najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnego odkurzacza piorącego oraz dedykowanego wykładzinom syntetycznym środka chemicznego. W ten sposób bez problemu usuniemy nawet uporczywe plamy. Co więcej, korzystając z odkurzacza mamy pewność, że nie przemoczymy zbytnio wykładziny i nie zdeformujemy runa.
Wykładziny PCV
W przypadku wykładziny z PCV codzienne zabiegi czyszczące wystarczy ograniczyć do umycia podłogi mopem i dodania do wody uniwersalnego środka czyszczącego, np. płynu do naczyń. Oczywiście z czasem wykładzina się ściera, a brud dostaje się w głąb porów tworzywa, z jakiego została wykonana. Właśnie dlatego od czasu do czasu należy wykonać gruntowne czyszczenie. Do przeprowadzenia tego zabiegu niezbędne są specjalistyczne środki chemiczne do usuwania opornych zabrudzeń i plam oraz starej warstwy środków do pielęgnacji. By posadzka jak najdłużej wyglądała jak nowa na samym końcu warto pokryć ja warstwą polimerów. Będą one chroniły wykładzinę przed wnikaniem zabrudzeń i przywrócą jej pierwotny blask.
Najnowsze artykuły
-
31.01.2023 Wykładziny
Wykładziny dywanowe do biura Marki Agnella
Biuro jako miejsce pracy jest przestrzenią, w której spędzamy wiele godzin w ciągu dnia, dlatego jego aranżacja jest sprawą niebagatelną. Z jednej strony chcemy, […]
Czytaj dalej
-
04.04.2022 Dywany
Pomaluj mój świat – o nowościach w dywanach dziecięcych
-
11.02.2022 Dywany
Dywany Obsession – tworzone po to by imponować
-
22.12.2021 Dywany
Dywany Agnella – piękne wzory na każdą kieszeń
-
01.12.2021 Dywany
Dywany wełniane Agnella – kolekcja 2021
-
25.11.2021 Wykładziny
JAKA WYKŁADZINA NA SCHODY?