Karnisz sufitowy czy ścienny?
20.04.2015 Karnisze
Decyzję dotyczącą tego, w jaki sposób będziemy montować karnisz, musimy podjąć już na etapie zakupu. Mówiąc dokładniej, kiedy kupujemy karnisz, zwróćmy uwagę na to, jaki typ wsporników znajduje się w zestawie (ścienne czy sufitowe) i czy w naszym domu lub mieszkaniu ten typ mocowania będzie możliwy do wykonania. Dlaczego to tak istotne?
Sufitowy czy ścienny – od czego to zależy?
Bez względu na to jaki sposób montażu wybierzemy: ścienny czy sufitowy, mamy do wyboru karnisze szynowe i rurowe, pojedyncze oraz wielotorowe. Na czym polega więc różnica między różnymi sposobami montażu i dlaczego warto wcześniej przemyśleć tę sprawę? Może się bowiem okazać, że przy naszym układzie ściany oraz wnęki okiennej, montaż sufitowy lub ścienny jest niemożliwy do zrealizowania.
Montaż sufitowy
Wsporniki sufitowe wybiera się zazwyczaj w sytuacji, gdy okna zajmują praktycznie całą ścianę lub też odległość pomiędzy oknem a sufitem jest zbyt mała i wiercenie w ścianie nad oknem nie wchodzi w grę. Ten typ montażu stosuje się także wtedy, gdy pod oknem znajdują się stosunkowo duże grzejniki lub wystające parapety i chcemy oddalić od nich firanę i zasłony.
Montaż ścienny
To rozwiązanie stosowane najczęściej. W montażu ściennym wsporniki mocowane są do ściany znajdującej się nad oknem. Tutaj również należy zwrócić uwagę na odpowiednią odległość wsporników od ściany, aby zawieszona tkanina nie opierała się na parapecie lub kaloryferze. Niektórzy producenci karniszy oferują wsporniki w różnych długościach.
Rodzaje karniszy
Przed podjęciem decyzji zakupu mamy do wyboru kilka rodzajów karniszy.
Karnisze rurowe mają postać drążka zakończonego z jednej i drugiej strony elementem dekoracyjnym. Karnisze te mogą być wykonane z różnych materiałów np. z tworzywa sztucznego, drewna czy też różnych rodzajów metalu np. aluminium, stali nierdzewnej, czy mosiądzu. Karnisze rurowe mogą być montowane do ściany lub do sufitu. Firany i zasłony wiesza się na żabkach lub agrafkach mocowanych do kółek. Wsporniki zazwyczaj blokują przesuwanie kółek po całej długości drążka.
Karnisze szynowe prezentują się bardzo nowocześnie. Mają postać metalowego lub plastikowego profilu o kształcie kwadratu lub prostokąta, na spodzie którego znajdują się tory ( jeden lub więcej ). Od jakiegoś czasu dużym zainteresowaniem klientów cieszą się też szyny o średnicy 20 mm ( do złudzenia przypominające rurę ). Karnisze szynowe mogą być montowane do ściany lub do sufitu. Firany i zasłony wiesza się na żabkach lub agrafkach mocowanych na ślizgach. Wsporniki umożliwiają przesuwanie ślizgów na całej szerokości karnisza.
Karnisze linkowe – jak sama nazwa wskazuje wykonane są ze stalowej linki rozpiętej między dwoma wspornikami. Są często spotykane w pokojach młodzieżowych lub u klientów ceniących minimalizm. Przy wyborze tego rozwiązania należy jednak pamiętać, że karnisze linkowe są niezwykle delikatne i nie sprawdzą się przy ciężkich tkaninach. Wiszące na nich aranżacje powinny być bardzo lekkie i zwiewne.
Sufitowy czy ścienny – czy to jedyna opcja?
Może się zdarzyć, że okno znajduje się we wnęce i ani montaż ścienny ani montaż sufitowy nie jest możliwy. W tej sytuacji pozostaje zastosowanie wsporników wnękowych ( rozporowych ), umieszczanych między bocznymi ścianami.
Oprócz tradycyjnych typów montażu istnieje jeszcze możliwość przymocowania mini-karnisza do skrzydła okna za pomocą samoprzylepnych haczyków. Ten rodzaj stosowany jest przy firankach typu zazdrostki.
Najnowsze artykuły
-
31.01.2023 Wykładziny
Wykładziny dywanowe do biura Marki Agnella
Biuro jako miejsce pracy jest przestrzenią, w której spędzamy wiele godzin w ciągu dnia, dlatego jego aranżacja jest sprawą niebagatelną. Z jednej strony chcemy, […]
Czytaj dalej
-
04.04.2022 Dywany
Pomaluj mój świat – o nowościach w dywanach dziecięcych
-
11.02.2022 Dywany
Dywany Obsession – tworzone po to by imponować
-
22.12.2021 Dywany
Dywany Agnella – piękne wzory na każdą kieszeń
-
01.12.2021 Dywany
Dywany wełniane Agnella – kolekcja 2021
-
25.11.2021 Wykładziny
JAKA WYKŁADZINA NA SCHODY?