Skuteczne i bezpieczne sposoby czyszczenia dywanów

O plamy na dywanie nie trudno. Zwłaszcza jeśli dom traktujemy jako miejsce do życia, a nie tylko spania i jeśli w tym domu mieszkają dzieci czy zwierzęta. Jak sobie z nimi radzić? I jakie środki stosować, by dywan się nie…

O plamy na dywanie nie trudno. Zwłaszcza jeśli dom traktujemy jako miejsce do życia, a nie tylko spania i jeśli w tym domu mieszkają dzieci czy zwierzęta. Jak sobie z nimi radzić? I jakie środki stosować, by dywan się nie zniszczył?

Regularne czyszczenie to podstawa

Jeśli chcemy, by dywan był czysty i ładnie się prezentował, podstawa to oczywiście odkurzanie. Dywan powinniśmy odkurzać mniej więcej 2 razy w tygodniu. Oczywiście nie jest to norma. Wszystko zależy od tego, ile osób mieszka w domu, jak często w nim przebywamy. Jeśli mamy dzieci lub czworonoga, który na dywanie zostawia sierść, częstotliwość sprzątania powinniśmy zintensyfikować.

Szybka reakcja to sposób na plamy

Jeśli zdarzy się mały wypadek i kawa, wino czy mus truskawkowy wylądują na dywanie, uprzątnięcia bałaganu nie należy odkładać na później. Bo plama wsiąknie we włókna i zaschnie. Co więcej, trzeba pamiętać, że usunięcie kawałków jedzenia i przetarcie dywanu szmatką to za mało, by plama zniknęła. W przypadku wylania płynu natychmiast należy go odciągnąć, np. przy użyciu papierowego ręcznika. Konieczne jest także zastosowanie środka przeznaczonego do danego rodzaju dywanu.

Na wilgotno, ale nie na mokro

Jeśli dywan czyścimy na mokro, przy użyciu szamponu czy odplamiacza powinniśmy pamiętać o kilku ważnych sprawach:

Po pierwsze, ilość wody ograniczamy do minimum (dywan czyścimy pianą, nie wodą) i nie dopuszczamy do przemoczenia dywanu. Powód? Nadmiar wody prowadzi do sfilcowania.

Po drugie, po zakończeniu prania czy usuwania plamy nadmiar wilgoci odsączamy.

Po trzecie, jeśli zastosowaliśmy odplamiacz, musimy dokładnie go wypłukać wodą. Ostry środek może bowiem doprowadzić do wybielenia koloru.

Środki chemiczne – tylko odpowiednio dobrane

Od czasu do czasu dywan wymaga prania. Co wówczas? Jeśli mamy czas i zależy nam na oszczędnościach, możemy to zrobić we własnym zakresie. W tym wypadku bardzo ważne jest, aby zakupić środek piorący odpowiedni do rodzaju materiału. Dokładnie czytajmy zatem opakowania i zalecenia producentów. A czym prać dywany?

  1. W przypadku dywanów sztucznych najlepiej sprawdzi się zwykłe szare mydło lub delikatny szampon.
  2. Dywany jedwabne są bardzo mocne, ale równocześnie nie lubią tarcia, gorącej wody i nienaturalnego suszenia. Pamiętajmy zatem, by je regularnie odkurzać (końcówką bez szczotki) i trzepać (bardzo delikatnie, by nie rozerwać włókien). Plamy należy czyścić przy użyciu wody sodowej naniesionej na czystą szmatkę. Nadmiar wilgoci usunąć natychmiast suchą szmatką.
  3. Dywany wełniane możemy czyścić na sucho lub mokro. W pierwszym przypadku dywan posypujemy sodą oczyszczoną, pozostawiamy na 15 minut i dokładnie odkurzamy. W przypadku drugim stosujemy delikatna gąbkę i wodę z odpowiednim detergentem. Po czyszczeniu należy pamiętać o tym, by odciągnąć nadmiar wilgoci, np. suchym ręcznikiem.

Witek Blog