Stopień natężenia ruchu w poszczególnych pomieszczeniach mocno się od siebie różni. Podobnie jak narażenie na szkodliwe czynniki, takie jak wilgoć, oraz plamy. Decydując się na dywan, warto zatem wziąć pod uwagę nie tylko jego walory estetyczne, ale też funkcjonalność. Jakie czynniki sprawdzić podczas zakupu, by czyszczenie dywanu nie stanowiło wyzwania, a produkt służył nam przez długie lata?
Kolor i wzór
Jeśli brać pod uwagę sam design, zasady są dosyć proste. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są dywany wzorzyste i wielobarwne. Im bardziej różnorodny wzór, im więcej kolorów zastosowanych na danym ornamencie, tym lepiej model sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Do pomieszczeń w stylu tradycyjnym dobrze będą pasowały dywany perskie, zachwycające bajecznymi wzorami oraz umiejętnym łączeniem barw. Miłośnicy nowoczesnych wnętrz mogą z kolei wybierać z szerokiej oferty modeli z wzorami abstrakcyjnymi: inspirowanymi malarstwem lub figurami geometrycznymi. A co z modelami monochromatycznymi? Na jasnych jednokolorowych modelach widać niestety najmniejszą plamę. Natomiast ciemne, ale jednokolorowe dywany bezlitośnie obnażą każdą nitkę i okruszek.
Długość runa
Na chwilę obecną do dyspozycji mamy dywany tradycyjne ze standardowym runem, gładkie typu shaggy, czyli z długim, ok. 10-centymetrowym runem, wycinane (z runem o różnej wysokości, dającym efekt 3D) oraz sizalowe – bezrunowe. Jeśli szukamy praktycznego modelu, który jest łatwy do utrzymania w czystości, najlepiej sprawdzą się dywany sizalowe oraz tradycyjne.
Rodzaj włókna
Jeśli marzy nam się dywan odporny na plamy, taki, który wyczyścimy bez wsparcia ze strony specjalistycznej firmy i bez martwienia się o to, że detergent uszkodzi włókna, najlepszym rozwiązaniem będą dywany z polipropylenu lub poliestru. Warto również zwrócić uwagę na metkę i informacje dotyczące odporności na zabrudzenia. Na przykład dywany antyelektrostatyczne nie będą „łapały” kurzu, a więc będą zdecydowanie bardziej odporne na zabrudzenia.