Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością. Trudno się jednak temu dziwić. Po pierwsze, gwarantuje optymalny rozkład ciepła w pomieszczeniu. Po drugie nie zaburza estetyki wnętrza. Po trzecie, ogrzewanie podłogowe daje ciepło w ważnym dla nas miejscu, czyli od strony podłogi, przez co zapewnia wyjątkowy komfort dla naszych stóp.
W przypadku ogrzewania podłogowego pojawia się tylko jedno pytanie – co na nie położyć? Jaki dywan będzie najodpowiedniejszy do wykończenia takiej podłogi?
Materiały na ogrzewanie podłogowe – najważniejsze zasady
Nowoczesne technologie i coraz wyższej jakości materiały sprawiają, że na ogrzewanie podłogowe można położyć w zasadzie wszystko, poczynając od gresu i kamienia, poprzez panele, skończywszy na chodnikach, wykładzinach oraz dywanach. Bez względu na rodzaj wykończenia trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Na co więc zwracać uwagę?
- Na to, by materiały dobrze przepuszczały ciepło, a nie – jak tego oczekujemy w przypadku tradycyjnego ogrzewania – by stanowiły blokadę dla zimna. Wybierajmy zatem podłogi z materiałów, które dobrze przewodzą ciepło.
- Na szczeliny. Jeśli chcemy, by przepuszczalność ciepła była maksymalna, to musimy wyeliminować wszystkie szczeliny pomiędzy ogrzewaniem a podłogą. Jest to ważne, ponieważ puste przestrzenie pogarszają przepływ ciepła.
- Na odporność materiału na wysokie temperatury. Zastosowany materiał nie może ulegać zmianom pod wpływem ciepła, i dotyczy to zarówno materiału wykończeniowego jak i kleju.
Dywany na ogrzewanie podłogowe
W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym dywany sprawdzają się bardzo dobrze. Dlatego są często polecane przez dekoratorów oraz projektantów wnętrz. Dzięki temu można uzyskać w domu niesamowity efekt ciepłej i miękkiej podłogi, po której przyjemnie jest chodzić – to prawdziwy komfort dla stóp.
Decydując się na tego typu rozwiązanie musimy jednak sprawdzić czy producent dopuszcza takie przeznaczenie danego modelu dywanu. W tym celu należy przejrzeć kartę techniczną produktu, w której informacja ta powinna być podana. Można również o to zapytać sprzedawcę.
Ważnym parametrem będzie również dla nas opór cieplny, który nie powinien przekraczać 0,17 m2.K/W. Opór zależy przede wszystkim od charakteru runa: im jest ono cięższe, gęstsze i dłuższe, tym trudniej przedostać się przez nie ciepłu. Rodzaj włókna, z jakiego wykonano runo, w tym wypadku nie ma większego znaczenia – możemy zdecydować się na sztuczne dywany akrylowe lub naturalne, np. wełniane. Wszystko zależy od naszych upodobań i możliwości finansowych.
Warto też pamiętać o tym, że dywan, to nie wykładzina i nie musi skrzętnie zasłaniać całej podłogi. Wówczas w miejscach odkrytych ciepło będzie docierać do nas bez żadnej straty.