Prezentujemy fakty i mity na temat dywanów z wełny. Izolują czy nie? Faktycznie potrafią kontrolować wilgotność powietrza i temperaturę? I jak dużo prawdy tkwi w stwierdzeniu, że są odporne na ogień? Zanim nabędziemy dywany wełniane warto je lepiej poznać.
Dywany wełniane regulują wilgotność powietrza – Fakt
To prawda. W zależności od wilgotności powietrza w pomieszczeniu wełna może pochłaniać jej nadmiar lub też – jeśli jest nazbyt sucho – oddawać ją do otoczenia.
Dywany wełniane kontrolują temperaturę – Fakt
Wełna jest chłodna w dotyku, co w upalne dni sprawdza się idealnie. Równocześnie jednak bardzo dobrze izoluje od chłodu i daje uczucie ciepła w chłodniejsze pory roku.
Dywany wełniane są dobre dla alergików – Mit/Fakt
I tak, i nie. Jeśli dana osoba ma alergię na wełnę – co zdarza się niezwykle rzadko – kupowanie dywanów z wełnianym runem nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli jednak w grę wchodzi uczulenie na kurz, roztocza czy pyłki, dywan wełniany w żadnym wypadku nie stanowi przeszkody. Wręcz przeciwnie. Wełna zapobiega bowiem namnażaniu się drobnoustrojów.
Dywany wełniane są dobrymi izolatorami – Fakt
Wełna jest bardzo dobrym izolatorem, zarówno termicznym jak i akustycznym. Można mieć zatem pewność, że w pomieszczenia z dywanami wełnianymi będzie ciepło, przytulnie i cicho.
Dywany wełniane nie są łatwopalne – Fakt
Wełna – ze względu na umiejętność absorbowania wilgoci w swoje włókna – ma bardzo wysoki punkt zapłonu. Jeśli płomień zetknie się z wełną, poszczególne włókna zwęglą się, a płomień zgaśnie zamiast się rozprzestrzeniać. Dlatego większość takich dywanów posiada odpowiednie atesty i mogą być stosowane w obiektach użyteczności publicznej
Dywany wełniane są mocne, trwałe i sprężyste – Fakt
Dywany wykonane z wełny cechują się bardzo dobrą wytrzymałością i trwałością. Co więcej, są sprężyste, a zatem nie odkształcają się i wracają do formy nawet wtedy, gdy jakieś meble stoją na nich przez długi czas.
Dywany wełniane są przyjazne dla środowiska – Fakt
Po pierwsze, wełna jest produktem naturalnym. Po drugie, jest materiałem biodegradowalnym, a zatem rozkłada się, nie wydzielając przy tym żadnych szkodliwych substancji.