Skąd wzięły się dywany w Indiach i jaki wpływ wywarły na światową sztukę tkacką? Jak zaaranżować dywan w stylu indyjskim? Zapraszamy do lektury!
Krótka historia dywanów indyjskich
Indie z sąsiednim Pakistanem oraz Iran nieodmiennie plasują się w czołówce krajów-producentów dywanów orientalnych. Dlaczego wymieniamy je obok siebie? Nie byłoby bowiem dywanów indyjskich bez wpływu rzemiosła perskiego.
W wilgotnym, gorącym klimacie Półwyspu Indyjskiego kobierce nie należały kiedyś do tradycyjnych elementów wyposażenia domów. Spopularyzowali je dopiero władcy z dynastii Wielkich Mogołów. Największe zasługi ma tu cesarz Akbar, który w drugiej połowie XVI wieku sprowadził do Indii perskich tkaczy; ich wspaniałe kobierce dekorowały odtąd pałacowe wnętrza.
Tkactwo w Indiach rozwijało się prężnie przez 3 kolejne stulecia. W XIX wieku sztuka prawie zanikła, aby odrodzić się na nowo po odzyskaniu niepodległości przez Indie. Obok tradycyjnych manufaktur pojawiły się wielkie fabryki komercyjne, a indyjskie dywany zyskały popularność na całym świecie. Ich wzornictwo stanowi także inspirację dla wielu europejskich marek.
Dywany w stylu indyjskim – charakterystyka
Orientalne wzory, choć bardzo specyficzne, świetnie adaptują się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Paleta kolorów mieści się w ciepłej tonacji: w roli tła najczęściej występują beże, brązy, bordo i głęboka czerwień, a wzbogacają je akcenty żółci, zieleni i niebieskości.
Wśród wzorów dominują liście i kwiaty – zarówno te duże, bardziej realistyczne niż na kobiercach perskich, jak i drobny deseń „millefleurs”. Poza tradycyjnym układem ze środkowym medalionem często widuje się wzory rozmieszczone obok siebie w mniejszym lub większym zagęszczeniu. Całość otaczają poziome lub czworoboczne bordiury.
Dywan Lalee Isfahan ISF 902 red
Dywany indyjskie w tradycyjnych wnętrzach
Pomieszczenia urządzone w tradycyjnym stylu emanują nobliwą elegancją, ale i przytulnością oraz poczuciem bezpieczeństwa. Naturalne materiały klasycznych mebli i sprzętów – wełna, drewno, skóra – utrzymane są w ciepłych kolorach, które aż proszą się o sparowanie z orientalnym dywanem.
Nie musisz bać się wzorów, pamiętaj jedynie o harmonii kolorystycznej. Dopasuj wiodący odcień dywanu do innych tekstyliów w pokoju, bibelotów czy tapicerki kompletu wypoczynkowego. W ten sposób cała aranżacja nabierze spójności.
Dywany indyjskie w nowoczesnych wnętrzach
Popularne powiedzenie o przyciągających się przeciwieństwach sprawdza się także w branży wnętrzarskiej. Nowoczesny minimalizm i wzornictwo Orientu wydają się leżeć na przeciwnych biegunach, ale ich połączenie przynosi zaskakująco dobre efekty! Pozwól sobie na zabawę z konwencją: rozłóż bogaty dywan w indyjskim stylu na gładkim, jasnym parkiecie, wśród prostych mebli. Niemal natychmiast przekonasz się, że stonowane tło wyostrza misterne wzory, a nasycone barwy dywanu lśnią pełnym blaskiem.
Dywany w stylu indyjskim wychodzą naprzeciw kilku aktualnym trendom. Modele fabrycznie wizualnie „postarzone” świetnie uzupełnią wnętrze w modnym stylu vintage. „Zużyty” dywan ciekawie zagra także z surową cegłą, betonem czy drewnem – materiałami dominującymi w industrialnych loftach.
Współcześni projektanci chętnie inspirują się również naturą, przenosząc motywy roślinne na elementy wyposażenia wnętrz. Na indyjskich dywanach, pokrytych kwiatami i liśćmi, tradycja spotyka się więc z awangardą! Eklektyzm jest tu równie mile widziany: jeśli zdecydujesz się pójść w kierunku stylu botanicznego, wypróbuj połączenie orientalnego dywanu i modnych mebli z drewnianych palet lub wikliny. Soczysta zieleń roślin doniczkowych – naturalnych lub sztucznych – postawi tu efektowną kropkę nad „i”.