Dywany shaggy od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Trudno się jednak dziwić. Są bardzo miękkie i puchate, zmieniają kolor, a na tle modeli z tradycyjnym, krótkim runem prezentują się bardzo oryginalnie. I, co niezwykle istotne, nadają się zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz.
Materiał
Dywany shaggy mogą być wykonane zarówno ze sztucznego włókna (może to być akryl, polipropylen lub poliester), jak również z domieszką wełny.
Co to oznacza? Że różnią się ceną, właściwościami oraz sposobem, w jaki należy je czyścić. W żadnym wypadku więc nie powinno się ich wrzucać do jednego worka.
Runo
Dywany shaggy nazywane są włochaczami. Wszystko za sprawą bardzo charakterystycznego runa, które jest puszyste, gęste, miękkie, miłe w dotyku i długie (może dochodzić nawet do 7 cm). Co ważne, włókna, z jakich dywany shaggy zostały wykonane, są bardzo elastyczne, dzięki czemu nie odkształcają się, są odporne na ugniatanie i przez wiele lat wyglądają jak nowe.
Co to oznacza? Puszyste i gęste runo dodaje wnętrzom przytulności. Miękkie włókna są bardzo przyjazne dla skóry i komfortowe do chodzenia. Będą stanowiły ulubione miejsce zabaw dla dzieci w domu. Jeśli wybierzemy model z naturalnych włókien (z domieszką wełny), możemy być pewni, że dywan będzie dobrym izolatorem i zapewni nam komfort cieplny.
Kolorystyka
Dywany shaggy najczęściej kojarzą nam się z modelami jednokolorowymi. Jednak producenci dywanów shaggy proponują także urozmaicone i wyszukane kolory i wzory. Pięknie wyglądają zarówno modele w jednym odcieniu o różnym stopniu natężenia jak również te z nowoczesnymi, geometrycznymi wzorami.
Sposób czyszczenia
Utrzymanie dywanu shaggy w czystości może okazać się poważnym wyzwaniem. Podobnie jak w przypadku dywanów z krótkim runem podstawowym zabiegiem czyszczącym (bez względu na rodzaj materiału) jest odkurzanie. Trzeba jednak pamiętać o trzech rzeczach.
- Po pierwsze, dywan shaggy powinien być odkurzany dość często, gdyż nie wolno dopuścić, aby brud, okruszki, zanieczyszczenia zostały wgniecione między włókna.
- Po drugie, im dłuższe runo wybierzemy, tym bardziej czasochłonne będzie odkurzanie.
- Po trzecie wreszcie, zamiast szczotki z włosiem do odkurzania stosujemy gładką, plastikowa końcówkę, by nie zniszczyć włókien.
Jeśli chodzi o pranie, metoda i środki chemiczne powinny zostać dobrane do rodzaju włókna. Tak jak w przypadku wszystkich dywanów nie można dopuścić do ich przemoczenia.